Tanssiurheiluseura Boleron johtokunta on päättänyt 6.8.2020 toiminnan jatkumisesta syyskaudella 2020 mahdollisen koronavirustilanteen asettamien rajoitusten puitteissa. Syyskausi alkaa kaikilla normaalisti ja kurssit pyörivät lähiopetuksessa. Jos tilanne muuttuu niin siirrytään varautumissuunnitelmaan joka on, että tietyt kurssit tulevat jatkumaan lukujärjestyksen mukaisesti etäyhteyksillä ja tietyt kurssit peruutetaan. Peruutuksen toteutuessa harrastajalle palautetaan kurssimaksu peruuntuneiden tuntien osalta, mikäli harrastaja niin toivoo. Tässä tapauksessa harrastajan tulee täyttää lomake, joka toimitetaan seuran rahastonhoitajalle palautuksen saamiseksi. Lomake julkaistaan tällä sivulla, mikäli tilanne sitä vaatii.

Kurssimaksujen palauttamisella seura haluaa pitää hyvin matalan kynnyksen kursseille ilmoittautumiseen. Näin harrastajan ei tarvitse olla huolissaan siitä, jos kausi joudutaankin keskeyttämään. Toisaalta seura haluaa tukea kilpailevien pariensa kehitystä ja siksi heidän osaltaan valmennusta jatketaan etäyhteyksillä tilanteen niin vaatiessa.

Mikäli uusia rajoituksia asetetaan Suomen hallituksen tai Suomen tanssiurheiluliiton toimesta seura pyrkii kuitenkin pitämään seuran salit auki rajatusti vapaaharjoitteluun. Seura onnistui luomaan hyvät käytännöt rajattuun vapaaharjoitteluun kevään aikana, joten nämä käytännöt voidaan ottaa tarvittaessa uudelleen käyttöön.

Johtokunta toivoo, että kausi saa jatkua normaalissa lähiopetuksessa, mutta samaan aikaan haluttiin valmistautua tulevaan. Kevään tilanne yllätti kaikki, mutta nyt meillä on mahdollisuus varautumiseen. 

Etäopetuksessa jatkuvat kurssit:

 • Kilpa nuoret C-A
 • Kilpa nuoret E-D
 • Kilpa aikuiset, avoin
 • Lasten kilpatanssi, jatkoryhmä
 • Aikuisten alkeisjatko

Peruuntuvat kurssit:

 • Baletti
 • Lastentanssi 3-5v Turku
 • Lasten kilpatanssi, alkeet
 • Aikuisten alkeet
 • Kouluikäisten showtanssi lattarirytmein
 • TikTok tanssi
 • Kaikki Pöytyän tunnit 
 • Kaikki Kaarinan tunnit
 • Kaikki Paimion tunnit

Hyvää ja tanssillista syksyä kaikille! Pidetään huoli itsestämme ja toisistamme noudattamalla koronaohjeistuksia.

Pin It on Pinterest