Bolero on saanut Opetus- ja kulttuuriministeriöltä 18 000 euron avustuksen Tanssilla Taitoa Elämään -hankkeeseen.

Tavoitteena on tarjota tanssinopetusta kouluille 1.–2.-luokkien oppilaille,  sekä esiopetuksessa oleville lapsille. Lisäksi seura tarjoaa matalan kynnyksen tanssitapahtumia sekä starttaa hankerahan tuella alkeisryhmiä alle kouluikäisille- sekä kouluikäisille uusille harrastajille. Keväällä 2025 hanke toimii Turussa, Kaarinassa ja uutuutena Paimiossa. 

Kouluopetusten myötä on tavoitteena opettaa lapsille paritanssia sekä tuoda esiin paritanssin positiivisia puolia, kuten vuorovaikutusta ja yhteistyötä parin ja ryhmän kanssa. Tuntien aikana harjoitellaan myös rytmiikkaa, koordinaatiota ja tasapainoa.

Kouluprojektissa tarkoituksena on, että lapset oppivat 2–4 tanssin perusteet:

  • Cha-cha-cha 
  • Valssi
  • Tango
  • Samba
Matalan kynnyksen harrastetunneilla joiden kesto on pidempi (ryhmän taitotasoa mukaillen) otetaan mukaan vielä kaksi tanssia: quickstep ja jive 

Esimerkkejä muista taidoista, joita haluamme nostaa esiin tanssinopetuksen aikana ja sen myötä:

  • Kyky käsitellä ongelmallisia aiheita rakentavasti.
  • Kyky olla loukkaantumatta, kun joku antaa palautetta.
  • Kyky ratkaista ongelmia positiivisesti ja yhdessä.
  • Kyky kuunnella toisten mielipiteitä ja pohtia niitä suhteessa omiin näkemyksiinsä.
  • Kyky kuunnella omaa kehoaan ja sen liikkeitä suhteessa muihin.

Koulujen oppitunneille suunniteltu opetusmateriaali tulee olemaan myöhemmin myös opettajien käytettävissä.

Hankkeessa mukana olevat koulut:
St Karins svenska skola 1lk, 3 luokkaa
St Karins svenska förskola, 3 ryhmää

Kerttulin kielikylpy esiopetus, 2 ryhmää
Kähärin koulun 1 luokat
Folkhälsans Daghemmet Gunghästen

Olemme myös vierailleet Paimiossa, opettaen tanssia useammalle esiopetusryhmälle. 

Mikäli kouluina / esiopetusryhmänä haluat mukaan hankkeeseen ota yhteyttä carina.ahti@gmail.com

Hankkeen puitteissa statatut ryhmät keväällä 2025:
Maanantaisin klo 19-20 Kouluikäisten alkeistunti Turku
Torstaisin klo 17-17.45. Alle kouluikäisten alkeistunti Turku
Sunnuntaisin klo 13-14 Kouluikäisten alkeistunti Kaarina
Sunnuntaisin klo 15.30-16.15. Alle kouluikäisten ja kouluikäisten alkeistunti Paimio alkaen 2.2.

Lisätietoja hankkeesta:

Hankkeen yksi tavoite on lisätä alaikäisten jäsenten määrää Tanssiurheiluseura Bolero ry:lle ja välillisesti Suomen Tanssiurheiluliitolle. Hankkeen tavoitteena on tuoda lajiamme tietoisuuteen viemällä paritanssia osaksi esi- ja alkuopetusta kouluihin ja varhaiskasvatukseen. Hankkeen tavoitteena on tutkia olisiko tämä keino, josta voisi muodostaa uusi polku harrastuksen aloittamiselle. 

Seuran sisäisesti ideoidaan myös uusia jäsenhankinta malleja. Ideointien perusteella valitaan mallit ja jatketaan niiden työstämistä toteuttamisen suuntaan. Uudet jäsenhankinta mallit tarkoittaa uusia tapoja tavoittaa harrastajat, uuden tyyppisen sisällön luominen, matalan kynnyksen aloitus tai erilainen sisältö tunteihin. 

Toinen hankkeen tavoite, joka onnistuu paritanssin opetuksen kautta, on vuorovaikutustaitojen opettaminen. Parin kanssa toimiminen ja tanssiminen yhdessä on jatkuvaa vuorovaikutusta ja näiden valmiuksien opettelu kantaa pitkälle elämässä. Oppilaat oppivat peruselementtejä eri paritansseista ja samalla opiskellaan vuorovaikutuksen taitoja.

Näitä alla olevia esimerkki taitoja haluamme tuoda esille paritanssin opetuksen ohella:

  • Taidon tuoda ongelmallisia asioita esille rakentavalla tavalla.
  • Taidon olla loukkaantumatta jos/kun toinen antaa palautetta.
  • Taidon yrittää ratkaista asioita positiivisella tavalla ja yhdessä.
  • Taidon kuunnella toisen mielipiteitä ja reflektoida ja pohtia niitä suhteessa omiinsa.
  • Taidon kuunnella omaa kehoa ja sen liikettä suhteessa muihin. 

Hankkeen puitteissa otamme yhteyttä varhaiskasvatuksen- ja esiopetuksen toimipisteisiin Turussa ja Kaarinassa. Mikäli haluat jo ilmoittaa kiinnostuksesi hanketta kohtaan, otathan yhteyttä carina.ahti@gmail.com

Seura kiittää Opetus- ja kulttuuriministeriötä!

Pin It on Pinterest